Oficjum o jedność
Czwartek, 12 października 2023
TEKST DO MEDYTACJI
Fragmenty adhortacji apostolskiej Laudate Deum, Papieża Franciszka
(Paragraf 62, 64, 67, 69)
Biblia podaje, że „Bóg widział, że wszystko, co uczynił, było bardzo dobre” ( Rdz 1, 31). Jego jest „ziemia i wszystko, co jest na niej” ( Pwt 10, 14). Dlatego mówi nam: „Nie wolno sprzedawać ziemi na zawsze, bo ziemia należy do Mnie, a wy jesteście u Mnie przybyszami
i osadnikami” ( Kpł 25, 23). Zatem „ta odpowiedzialność wobec ziemi należącej do Boga oznacza, że człowiek obdarzony inteligencją musi szanować prawa natury i delikatną równowagę między bytami tego świata” .
Jezus „mógł zachęcać innych do wrażliwości na piękno istniejące w świecie, bo On sam był w stałym kontakcie z przyrodą i zwracał na nią szczególną uwagę, pełną miłości
i zadziwienia. Gdy przemierzał każdy skrawek swej ojczyzny, zatrzymywał się, by podziwiać piękno stworzone przez Ojca, zachęcając swoich uczniów do rozpoznawania w rzeczach Bożego orędzia” .
Światopogląd judeochrześcijański podtrzymuje szczególną i centralną wartość istoty ludzkiej pośród wspaniałego koncertu wszystkich istot, ale dziś jesteśmy zmuszeni uznać,
że możliwy jest tylko „antropocentryzm umiejscowiony”. Oznacza to, że ludzkie życie jest niezrozumiałe i niemożliwe do utrzymania bez innych stworzeń. Istotnie, „wszystkie byty wszechświata, będąc stworzonymi przez tego samego Ojca, są zjednoczone niewidzialnymi więzami i tworzą rodzaj uniwersalnej rodziny, wspaniałej komunii pobudzającej do świętego, serdecznego i pokornego szacunku.
Zapraszam wszystkich do towarzyszenia w tej drodze pojednania ze światem, który nas gości i do ubogacenia jej własnym wkładem, ponieważ nasze zaangażowanie ma związek
z godnością osobistą i wielkimi wartościami. Nie mogę jednak zaprzeczyć, że trzeba być szczerym i uznać, iż najskuteczniejsze rozwiązania nie będą pochodzić jedynie z wysiłków indywidualnych, ale przede wszystkim z wielkich decyzji polityki krajowej i międzynarodowej.
MODLITWA WSTAWIENNICZA
W jedności z naszymi braćmi i siostrami z Paryża i w głębokim pragnieniu jedności między naszymi Kościołami, módlmy się :
1. Ofensywa Azerbejdżanu w Górskim Karabachu 19 września doprowadziła do masowego wypędzenia Ormian, z ziemi na której żyją od 3000 lat, podczas gdy społeczność międzynarodowa milczy w obliczu przemocy, której są poddawani.Panie, natchnij uczuciem sprawiedliwości i dialogu przywódców Azerbejdżanu, Rosji i Armenii, aby godność i wiara wszystkich mieszkańców tego regionu zostały uszanowane.
2. W środę 4 października rozpoczęła się ostatnia faza Synodu na temat synodalności Kościoła katolickiego.
Dziękując za to, czego doświadczyliśmy podczas spotkania „TOGETHER” 30 września
w Rzymie, Tobie Panie powierzamy ten czas Synodu. Przyjdź i pobłogosław wszystkim uczestnikom, zwłaszcza tym, którzy nie są częścią Kościoła katolickiego.
Niech to wydarzenie będzie okazją do braterskiego i kościelnego zbliżenia między braćmi i siostrami różnych wyznań chrześcijańskich.
3. Od ostatniej soboty sytuacja w Ziemi Świętej, działania wojenne między Izraelem a Strefą Gazy powodują coraz więcej ofiar i zniszczeń.
Panie, w obliczu tych podziałów i niezdolności ludzi do życia razem, błagamy o Twojego ducha pojednania, otwartości i pokoju, aby cud jedności mógł mieć miejsce, szczególnie
w tym regionie.
4. W nawiązaniu do Laudato Si i w odpowiedzi na kryzys klimatyczny, papież Franciszek opublikował nową adhortację apostolską „Laudate Deum” (Chwała Bogu).
Panie, dziękujemy Ci za wszystkich mężczyzn i kobiety dobrej woli, którzy każdego dnia podejmują działania, aby uświadomić nam współczesnym istotną kwestię ochrony naszego wspólnego domu. Modlimy się do Ciebie za już przebytą drogę i powierzamy
Ci przywódców, którzy spotkają się podczas kolejnego COP 28.