przygotowane przez braci i siostry z Puteaux w Paryżu

TEKST DO MEDYTACJI

Fragment przemówienia Justina Welby’ego, arcybiskupa Canterbury,  podczas Międzynarodowego Spotkania na rzecz Pokoju w Paryżu,  zorganizowanym przez Wspólnotę Sant’Egidio 22 września 2024 r.

Wszyscy jesteśmy zaproszeni do otwarcia się na pojednawczą miłość Boga, która przekracza wszelkie wyobrażalne granice. Z tego powodu chrześcijanie spotykają się w solidarności i braterstwie z innymi religiami, szukając wolności, modląc się i działając na rzecz pokoju. Organizacja Narodów Zjednoczonych szacuje, że na świecie istnieje około 56 konfliktów. […] Jak modlitwa może pomóc?

Po pierwsze, ponieważ modląc się, pokazujemy, że istnieje wieczna nadzieja i światło, sam Jezus, którego ciemność nie może pochłonąć. W modlitwie przekazujemy Bogu wszystkie nasze troski
i składamy je przed Jego wiecznym tronem i obecnością. […]

Chrześcijanie wierzą, że w łasce i miłości On sam przyszedł jako Syn, aby żyć, umrzeć niesprawiedliwie, zmartwychwstać, wstąpić do nieba i dać nam swojego Ducha Świętego, który podtrzymuje każde uderzenie naszych serc, każdy obrót planet, każdą nadzieję na przebaczenie, każdą gotowość do przebaczenia grzechu, odnowienia, odkupienia i pojednania Stworzenia.

Po drugie, modlitwa pozwala nam zjednoczyć się z wolą Bożą. Wola ta jest wolą pokoju, wspólnego dobra, miłości i nadziei. Odwraca nas od dążenia do władzy lub wykorzystywania innych dla własnej korzyści. Wolą Boga jest, abyśmy byli partnerami w pojednaniu.

Po trzecie, modlitwa inspiruje wyobraźnię, wyobraźnię, aby stawić czoła naszej ludzkiej skłonności do zapraszania chaosu i zniszczenia w uporządkowane Stworzenie Boże. Stworzeni na obraz Boży, posiadamy Bożą wolę bycia ciekawymi, bycia obecnymi w cierpieniu i chwalebnego wyobrażania sobie lepszego świata w obszarach kontroli klimatu, upadku politycznego, wrogości wspólnotowej oraz uprzedzeń rasowych i etnicznych. […]

W modlitwie wchodzimy w partnerstwo z Bogiem. To tam znajdujemy nadzieję; to tam widzimy zmianę; to tam jesteśmy zjednoczeni. Niech Bóg nas prowadzi i inspiruje!

MODLITWA WSTAWIENNICZA

Modlitwy wstawiennicze przygotowana przez naszych braci i siostry z akademika Henri Planchat w Puteaux, Paryż

1.         Akademik Henri Planchat w Puteaux przyjmuje sześćdziesięciu pięciu młodych pracujących
z około piętnastu krajów i różnych środowisk społecznych. Podobnie jak inne akademiki prowadzone przez Wspólnotę Chemin Neuf, ten dom opiera się na różnorodności i wierzy, że wolność czerpie
z spotkania z drugim człowiekiem oraz ze współzależności.

 Panie, dziękujemy Ci za początek nowego roku szkolnego w tym ośrodku oraz za więzi, które powstają między mieszkańcami. Spraw, aby akademiki Wspólnoty były miejscami, gdzie różnorodność
i odmienność nie stanowią przeszkód, ale warunki do budowania głębokiego i prawdziwego braterstwa.

2.         W ostatnich tygodniach w Paryżu odbyły się dwa duże spotkania dla młodzieży: weekend „Santos” w Bazulice Montmartre dla młodych pracujących oraz msza inaugurująca nowy rok akademicki w kościele św. Sulpicjusza dla studentów z regionu Île-de-France.

Panie, dziękujemy Ci za te spotkania i za misyjny zapał, który nam przynoszą. Powołujesz nas z różnymi talentami i tradycjami kościelnymi, abyśmy byli członkami jednego ciała. Niech Twój Duch da każdemu młodemu człowiekowi odwagę do realizowania charyzmatów, którymi go obdarzyłeś, dla dobra świata i Kościoła.  

3.         W dniach 28-29 września młodzi ze wspólnoty Chemin Neuf we Francji spotkali się na weekendzie na temat ekumenizmu. Ten czas formacji, dyskusji i braterstwa pozwolił uświadomić sobie działania Kościoła na rzecz ekumenizmu, a także była to okazja do uczestnictwa w nabożeństwie
w kościele ewangelickim Martina Luthera Kinga (MLK) niedaleko Paryża.

Panie, dziękujemy Ci za ten czas i za pragnienie spotkania innych tradycji kościelnych, które z niego wyniknęło. Umocnij młodych ze wspólnoty Chemin Neuf w ich zaangażowaniu na rzecz ekumenizmu
i daj każdemu z nas nowy zapał do pracy na rzecz jedności Kościoła.

4.         Ostatnie tygodnie upłynęły pod znakiem dalszego pogarszania się sytuacji na Bliskim Wschodzie. Konflikty trwają również na Ukrainie, w Sudanie Południowym i na wschodzie Demokratycznej Republiki Konga.

Panie, modlimy się do Ciebie za te sytuacje. Powierzamy Ci w szczególności braci i siostry z naszej Wspólnoty w Izraelu i Libanie oraz zaangażowanie Wspólnoty w Libanie na rzecz uchodźców wojennych. Pociesz tych, którzy cierpią z powodu konfliktu, odwróć serca ludzi od przemocy i poprowadź przywódców politycznych do poszukiwania trwałego pokoju dla tych krajów.