Czwartek, 23 listopada 2023
TEKST DO MEDYTACJI
”Trzy rodzaje misji Kościoła”
Kardynał Jean-Marc Aveline (archidiecezja Marsylii), 19.08.2023 w Opactwie Hautecombe Keller’a, strony 126-127
Misją Kościoła nie jest nic innego jak być w służbie relacji miłości jaką Bóg ma ze światem. „Tak Bóg umiłował świat, że Syna swego dał”. Tak umiłował świat, a nie Kościół. Tak więc Kościół nie ma nic innego do roboty, jak tylko służyć miłości, z jaką Bóg kocha świat. Rejs po Morzu Śródziemnym pokazuje, jak bardzo Boże współczucie musi być w stanie wyrazić się na tak wiele sposobów dla ludów, które graniczą z tym morzem: w obliczu niedożywienia, problemów edukacyjnych, wojny, ubóstwa itp. Misją Kościoła jest zasadniczo nauczenie się współpracy z Duchem Świętym (…) Szybko się wyczerpujemy, próbując dmuchać zamiast Ducha. Jan Paweł II powiedział: „Duch Święty jest obecny i działa nie tylko w ludziach, ale także w kulturach, społeczeństwach, historii i religiach” (Encyklika Redemptoris Missio, rozdz. 28). To wielkie zadanie… Misją Kościoła jest rozwijanie swojego powołania do katolickości. To powołanie polega na objawieniu swojego człowieczeństwa ludzkości. Jego najgłębsza jedność polega na zaangażowaniu się w działania, które konkretnie ucieleśniają tę jedność. Na tym właśnie polega katolickość. Nie jest to etykieta, która odróżnia nas od siebie nawzajem, ale powołanie. Dlatego katolicy nie mają monopolu na katolickość. To jest powołanie.
MODLITWA WSTAWIENNICZA
W jedności z naszymi braćmi i siostrami z opactwa Hautecombe we Francji i w głębokim pragnieniu jedności między naszymi Kościołami, módlmy się :
1. W opactwie Hautecombe 54 młodych Szkoły Uczniów z 21 krajów przeżywa tydzień ekumeniczny. Panie, dziękujemy Ci za różnorodność kościelną i kulturową obecną w opactwie. Daj nam swojego Ducha jedności, aby świat uwierzył.
2. „Nie dałem wam ducha bojaźni, ale ducha mocy” to temat konferencji „Siostry” organizowanej w Lyonie w weekend 2-3 grudnia, która zgromadzi kobiety z różnych środowisk. Panie, powierzamy Ci to ekumeniczne spotkanie, a także kobiety, które pracują na rzecz większej sprawiedliwości na świecie, zwłaszcza w najbiedniejszych krajach, gdzie godność kobiet nie jest szanowana.
3. Z okazji siedemdziesiątej rocznicy śmierci abpa Paula Couturiera w najbliższy poniedziałek, 27 listopada, w Chambéry odbędzie się konferencja zatytułowana „Ksiądz Paul Couturier, jedność chrześcijan i jedność ludzkości”. Panie, dziękujemy Ci za przykład Księdza Paula Couturiera i jego pasję na rzecz jedności Twojego ciała. Obyśmy, idąc za jego przykładem, odczytali znaki czasu i odpowiedzieli na Twoje wezwanie do budowania bardziej braterskiego świata.