Oficjum o jedność

Czwartek, 16 grudnia 2021

Tekst medytacyjny

Słuchanie i dialog: drogi człowieczeństwa

tekst Biskupa Jean-Claude Boulanger

Słuchać, to zgodzić się na pójście naprzód drogą, na której drugi wzywa nas i proponuje nam spotkanie z nim. Słuchanie zakłada milczenie, znoszenie ciszy i sprzeczności, dając czas, by słowo się skonkretyzowało. Mowa boi się ciszy. Często jest to pustka, brak, cisza śmierci. A jednak czym byłaby mowa bez ciszy, czym stałyby się nuty, gdyby nie wygrywały ciszy? Bez ciszy mowa staje się paplaniną, podczas gdy jest ona słowem życia. Gdyby ludzie postanowili obracać język w ustach siedem razy zanim przemówią, byłoby mniej słów w powietrzu, ale za to o wiele więcej dialogu. Jak powiedziała Madeleine Delbrel: „Kiedy się kochamy, lubimy być razem, a kiedy jesteśmy razem, lubimy ze sobą rozmawiać. Kiedy się kochamy, lubimy słuchać tylko ukochanej osoby bez innych głosów, które nam przeszkadzają”. Niebezpieczeństwo, które zawsze się czai, to zamykanie drugiej osoby w gotowych kategoriach. Wiemy z góry, co powie na długo przed tym, jak się odezwie. Bernard Shaw powiedział z charakterystycznym dla siebie humorem: „Najmądrzejszym człowiekiem, jakiego znam, jest mój krawiec. Za każdym razem, gdy mnie spotyka, mierzy mnie, podczas gdy inni zmierzyli mnie raz na zawsze. Słuchać kogoś to godzić się na odkrywanie go za każdym razem na nowo.

Bp Jean-Claude Boulanger, „Drogi Nazaretu, duchowość w codzienności”,
wydawnictwo Desclée de Brouwer, 2002, str. 59-60

Modlitwa wstawiennicza

Przygotowana przez naszych braci i siostry z Jerozolimy, w Ziemi Świętej.

1/ W przemówieniu w katedrze maronickiej w Nikozji na Cyprze, 2 grudnia 2021 r., papież Franciszek zaprosił nas do braterstwa, mówiąc: „Musimy się przyjąć i zintegrować, iść razem i być braćmi i siostrami dla wszystkich”. Do tego samego wezwał różne Kościoły Ziemi Świętej w kontekście Synodu Patriarcha Jerozolimy, abp Pizzaballa.

Panie, powierzamy Ci Kościół Ziemi Świętej w całej jego różnorodności: arabskojęzyczne parafie łacińskie, melchickie, maronickie, syryjskie i ormiańskie, ale także wspólnoty hebrajskie i migrantów, instytuty i wspólnoty zakonne. Niech Kościół wzrasta we wzajemnym poznaniu, aby razem iść naprzód i stać się jednym ciałem.

2/ W uroczystość Chrystusa Króla 700 młodych ludzi z Zachodniego Brzegu, Galilei i Jerozolimy spotkało się w Betlejem na dorocznym spotkaniu. Sekretarz generalny grupy młodzieżowej uczestniczącej w tym spotkaniu przypomniał łacińskiemu patriarsze Jerozolimy, że „młodzi ludzie są nadzieją, teraźniejszością i przyszłością, i nie chcą być ostatnim pokoleniem chrześcijan w ziemi Jezusa”.

Panie, Tobie powierzamy młodych ludzi na Bliskim Wschodzie. Modlimy się za nich, aby byli zakorzenieni w nadziei i twórczo reagowali na wyzwania współczesności.

3/ W związku z ponownym pojawieniem się pandemii, Izrael po raz kolejny zdecydował się zamknąć swoje granice dla turystów i pielgrzymów.

Panie, dziękujemy Ci za wszystkie inicjatywy, które nadal czynią Ziemię Świętą dostępną poprzez Internet i sieci społecznościowe, i modlimy się, aby ta Ziemia kontynuowała swoją misję przyjmowania wierzących wszystkich środowisk.