Oficjum o jedność

Czwartek, 10 marca 2022

Tekst medytacyjny

Wytrwałość w sercu

o. Michał Evdokimov

„W każdym czasie módlcie się w Duchu Świętym przedstawiając wasze prośby i błagając z dziękczynieniem” – pisze św. Paweł. Modlitwa nie jest czynnością ograniczoną do konkretnych momentów […], jest ona stałym stanem ducha, stanem oblubienicy z Pieśni nad Pieśniami, która oczekuje powrotu ukochanego i nie przestaje o nim myśleć… O ileż bardziej pociągająca jest zewnętrzna działalność człowieka niż działalność modlitewna w swojej prostocie, swojej jałowości! Wezwanie do wnętrza jest nieustannie przerywane przez fascynację obrazami i głosami tego świata. Raz po raz trzeba schodzić do własnych głębin, aby rozpalić ducha gorliwości. Ćwiczenie to, powtarzane wytrwale, zapobiega odrętwieniu duszy. W jednym z apoftegmatów Ojców Pustyni stary mnich znajdował się na granicy śmierci. Kiedy do jego łóżka zbliżył się brat, który towarzyszył mu u kresu życia, nie zadał mu zwyczajowego pytania: „Jak się czujesz?” Zapytał: „Jak tam twoja modlitwa? Czy jesteś jej wierny?” Dzięki temu umierający mógł zachować jasność umysłu aż do ostatniego tchnienia. Podobnie o pierwszych chrześcijanach mówiono, że kiedy się spotykali, nie wymieniali banalnego „Jak się masz?”, ale „Jak wygląda twoja modlitwa?” Niektórzy przewodnicy duchowi radzą, by za każdym razem stawać na modlitwie tak, jakby to był pierwszy raz i w ten sposób wciąż odnawiać entuzjazm i żarliwość początków. Jeden z nich przestrzega z powagą: „Jeśli nie uda ci się modlitwa, nie spodziewaj się, że uda ci się cokolwiek innego. Modlitwa jest bowiem korzeniem wszystkiego.”

Michel Evdokimov, Ouvrir son cœur, Desclée De Brouwer, 2004, s.  77-78.

Modlitwa wstawiennicza

Przygotowana przez naszych braci i siostry Puteaux we Francji

1/ W piątek 4 marca 2022 roku na całym świecie odbył się Światowy Dzień Modlitw za Kobiety (WDW). Ta ekumeniczna inicjatywa działań społecznych i modlitwy za osoby znajdujące się w trudnej sytuacji życiowej została zainicjowana przez protestantki w USA w 1887 roku. Tegoroczny temat został przygotowany przez kobiety z Anglii, Walii i Irlandii Północnej: „Przyszłość, która daje nadzieję” (Jr 29,11).

Panie, prosimy Cię za wszystkie kobiety zaangażowane w ten ruch, aby nie ustawały w ofiarowywaniu swoich talentów, czasu i umiejętności. Daj im zdolność do bycia nosicielami nadziei i umocnij ich w nieustannej trosce o to, by „dociekać, aby się modlić” i „modlić się, aby działać” – jak głosi motto WTD – w duchu służby.

2/ Obecna dramatyczna sytuacja wojny na Ukrainie, w kraju skupiającym wiele Kościołów chrześcijańskich, powoduje wiele cierpienia.

Panie, zachowaj wszystkich chrześcijan w tym kraju w jedności. W swojej łaskawości uczyń Kościoły pośrednikami jedności i pokoju.

3/ Ponad półtora miliona Ukraińców jest już uchodźcami w krajach sąsiednich.

Panie, wspieraj tych wszystkich, którzy organizują się, aby zapewnić środki do życia Ukraińcom uciekającym przed wojną. Modlimy się szczególnie za naszych braci i siostry z parafii w Mistowie, w Polsce, którzy goszczą rodziny uchodźców.